Přeskočit na hlavní obsah

Věda versus víra

Přátelé, občas racionálně uvažující člověk dojde k závěru, že věda je schopna potvrdit nebo vyvrátit určitý pohled či myšlenku na to, jak se věci před nějakým časem udály. Věda může např.  sledovat během určitého času pohybující se předmět, jehož rychlost se mění. Chytré hlavy změří rychlosti v určitých časových intervalech a pak lehce spočítají, jakou rychlostí letěl daný předmět před 500 milióny léty. Je tento způsob schopen dokázat, jak tomu skutečně bylo? Mohlo to být 100krát jinak, asi si řeknete, nikdo u toho nebyl a nezanechal nám skutečná svědectví (nahraný film, zápisy, výpovědi atd.), jak tomu ve skutečnosti bylo.
Víra je "vědečtější": Porovnává svědectví několika svědků a poté rozumově dochází k závěru: Bylo tomu tak x nebylo tomu tak, je to pravda x není to pravda.
U příběhu s Ježíšem bylo velké množství svědků, jenž zapsali svědectví. Věřící (ne pouze ti v Boha) svědectví studují a docházejí k závěru, že se příběhy skutečně staly, ačkoliv rovnice říkají něco jiného. Příběhy o Božím jednání s Izraelským národem mají mnohá svědectví včetně vykopávek. Svědectví nejsou výsledky diferenciálních rovnic, ale svědectví. Proto ačkoliv miluji vědu, jsem si vědomý toho, že nám není schopná říci, jak se věci udály v minulosti. O tom nás mohou přesvědčit pouze věrohodné zaznamenané  výpovědi včetně vykopávek či jiných doličných předmětů. Bible je poskládaná z mnoha knih - zdrojů, občas na to zapomínáme. Tato svědectví můžeme porovnávat. Rozum nám pak řekne, zdali se to skutečně stalo či nikoliv. Vykopávky z oblasti Středního východu mohou doplnit potřebné množství :doličných předmětů".    
  c

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Životopis, který se čte na pohřbech

 Přátelé, jelikož se občas octnu jakožto zaměstnanec kostela při pohřbu, mohu zaslechnout zprávu o zesnulém - jak žil, co dělal, co ho bavilo a tak. Zprávu dávají dohromady pozůstalí a snaží se jí sestavit tak, aby si ostatní mysleli o zemřelém jen to nejlepší. Občas si ale řeknu, a co spása toho člověka, myslel na záchranu své duše? K čemu mu byly všechny ty krásné zážitky v životě, když zapomněl na to, že bude jednou stát před Bohem něco jako před maturitní komisí? Představte si, že by zprávu o vás psal někdo, kdo by byl vám naprosto nezaujatý a měl by napsat o vás všechno, tj. dobré i zlé a čemu jste věnovali v životě svá srdce. Pak by se to četlo na veřejnosti. Četlo by se to a ačkoliv by si všichni mysleli, že jste po smrti, vy byste u toho čtení byli. Podle Bible všichni jednou budeme postaveni před Boha a otevře se náš život či životopis. Možná mnohým bude líto, že nevzali svůj život více zodpovědně a nekonfrontovali ho s Božím pohledem. Budeme si možná myslet, že naše koníč...

Moje novoroční předsevzetí

 Přátelé, na počátku nového roku někdy přemýšlím nad starým. Udělal jsem všechno to, co jsem mohl udělat? Využil jsem smysluplně ten čas, který mi byl dán nebo jsem věnoval svou pozornost hloupostem, které mě připravily o věci, který bych jinak mohl získat, kdybych ...? Abychom něco mohli získat, je třeba se pro to rozhodnout a pak tomu věnovat svůj drahý čas. Může to být třeba výuka cizího jazyka. Bez rozhodnutí to nejde a bez sebedisciplíny jakbysmet. Kdysi mi povídala jedna známá, že jeli na výlet na jednu horu (Lysou horu) ale že tam nedošli, protože ji nenašli. Nenašli jí proto, že během cesty ztratili zájem se na tu horu dostat. Přestali chtít. Co byste chtěli se sebou letos udělat vy? Co byste chtěli získat? Je dobré si to občas ujasnit, jinak promrháme čas blbostmi. Můj letošní cíl cíl je myslet často na jeden biblický verš a to "Hledej blaho v Hospodinu a dá ti vše, oč požádá tvé srdce". Věřím tomu, že je to rada dobrá a je od Boha. Bůh vlastně říká - dělej tohle a j...